1. Kierunki dostosowane do potrzeb rynku pracy
Oferta dydaktyczna Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii jest bogata i uwzględnia prognozy dotyczące zawodów przyszłości. W ostatnich latach studiowanie matematyki i nauk jej pokrewnych stało się po prostu opłacalne.
Najnowszy ranking 200 zawodów przygotowany przez CareerCast (best-jobs-2021) - uwzględniający środowisko pracy, zarobki, perspektywy zatrudnienia, a także stres - potwierdza obserwowaną i wyraźnie nasilającą się od kilku lat atrakcyjność zawodów opartych na gruntownym wykształceniu matematycznym i znajomości technologii informacyjnych. W pierwszej dziesiątce dominują profesje o takim właśnie profilu: 1) analityk danych (Data Scientist), 2) doradca genetyczny, 3) statystyk, 4) menedżer usług medycznych, 5) matematyk, 6) profesor uniwersytetu, 7) analityk badań operacyjnych, 8) analityk bezpieczeństwa informacji, 9) aktuariusz, 10) inżynier oprogramowania. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rynku pracy proponujemy studiowanie na 3 przyszłościowych kierunkach, z których każdy ma co najmniej 2 atrakcyjne specjalności.
2. Silna kadra naukowo-dydaktyczna
Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii jest w gronie najlepszych wydziałów matematyczno-informatycznych w Polsce.
Naszą kadrę dydaktyczną zasilają wybitni specjaliści z różnych dziedzin, a to gwarantuje bardzo wysoką jakość w przekazywaniu wiedzy z naciskiem na jej wszechstronne zastosowanie w praktyce. Według rankingu RePEc prowadzonego przez University of Connecticut, Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii mimo, iż formalnie nie jest wydziałem ekonomii, znalazł się na 14. miejscu w rankingu instytucji ekonomicznych z naszego kraju.
3. Wymierne korzyści ze studiowania na naszym Wydziale
Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii mogą otrzymać stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego (warto przeczytać więcej).
Mogą oni również ubiegać się o stypendium. socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora i zapomogi. Warunki ubiegania się o poszczególne stypendia znajdziesz na stronie działu spraw studenckich.
Wydział umożliwia studentom nawiązanie kontaktów z innymi ośrodkami w kraju (w ramach programu MOST) oraz za granicą (w ramach programu ERASMUS+) - udział w obu programach jest bezpłatny.
Pomagamy naszym studentom w organizowaniu praktyk zawodowych i staży w wielu znanych lubuskich firmach takich jak: Eobuwie, Cinkciarz.pl., Hertz Systems, Streamsoft, Infar, Astec, SuperUbezpieczenia.pl.
4. Nowoczesne i przyjazne otoczenie
Zapewniamy studentom nie tylko właściwy proces dydaktyczny, ale także nowoczesne zaplecze dydaktyczne. Budynek WMIiE ma oryginalną infrastrukturę oraz dogodną lokalizację na terenie Campusu A, w pobliżu 3 domów studenckich („Piast”, „Ziemowit” i „Rzepicha”), a także niedaleko dworców PKS i PKP (pieszo ok. 1.5 km, zobacz na mapie).
Ale Wydział to przede wszystkim ludzie. Nasi nauczyciele akademiccy są otwarci na dialog ze studentami, a o Paniach pracujących w Biurze Obsługi Studenta i Sekretariacie Wydziału wszyscy studenci wypowiadają się tylko w superlatywach. Przyjazna atmosfera powoduje, że zdecydowana większość studentów decyduje się na kontynuowanie u nas nauki na studiach II stopnia, a co niektórzy kontynuują naukę w Szkołach Doktorskich Uniwersytetu Zielonogórskiego.
5. Życie studenckie
Jeśli chcesz robić coś więcej, to masz możliwość wykazania się w kołach naukowych. Na Uniwersytecie działa ich ponad 100 (zobacz pełen wykaz), a na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii następujące koła naukowe: Koło Naukowe: Laboratorium „Matematycznego” Paradoks, Koło Naukowe Fatal-Error, Koło Naukowe Matematyki Stosowanej, Koło Naukowe Przyszłych Nauczycieli Matematyki TRANS-MISJA.
Oprócz tego studenci naszego Wydziału mogą realizować się społecznie i politycznie zasiadając we władzach Wydziału lub Uczelni (zobacz wszystkie władze uczelni). Studenci mają także swój, wybierany demokratycznie, parlament (zobacz stronę parlamentu), który reprezentuje ich interesy i podejmuje ważne dla nich decyzje.
W mieście, kojarzonym przez polskich kibiców z żużlem, koszykówką i świetnymi pływakami, studenci mają także możliwość rozwijania swoich pasji sportowych. AZS UZ oferuje aż 16 sekcji i fakultetów. Rzecz jasna, ważną częścią życia studenckiego są wszelkie imprezy – największa z nich to coroczne Bachanalia. Oczywiście życie towarzyskie studenta kwitnie także poza murami naszego Wydziału, ale o tym przekonasz się sam bardzo szybko już w październiku... Zapraszamy!
Studiując dwa kierunki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii:
INFORMATYKA I EKONOMETRIA | INŻYNIERIA DANYCH | MATEMATYKA |