uz-logo-pion-2.png

Inżynieria Danych

z14.jpg z7.jpg z20.jpg

Specjalności:

  • ANALITYKA BIZNESOWA
  • MODELOWANIE I ANALIZA DANYCH
  • PROJEKTOWANIE I OBSŁUGA SYSTEMÓW ANALITYCZNYCH

Dlaczego Inżynieria danych właśnie na naszym Wydziale?

Podstawą rozwoju społeczeństwa informacyjnego jest zdobycie wiedzy w zakresie użytkowania systemów obliczeniowych, analitycznych i informatycznych oraz przetwarzania i przechowywania informacji – mówi dr Maciej Niedziela, Koordynator zespołu opracowującego program kształcenia.

Istotne jest szybkie zaimplementowanie algorytmów analitycznych i numerycznych, przeprowadzenie symulacji otrzymanych rozwiązań oraz wizualizacji i interpretacji uzyskanych wyników w formie dostosowanej do oczekiwań pracodawcy. Inżynieria danych to kierunek, który doskonale wpisuje się w „Europejską agendę cyfrową” oraz „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” w strategii UE „Europa 2020”.

Bez wątpienia, Inżynieria danych jest kierunkiem przyszłości. We wszelkich prognozach dotyczących zawodów przyszłości w czołówce są wymieniani specjaliści od przetwarzania i umiejętnego wykorzystania wielkich zbiorów danych - analitycy danych (Data Scientists), statystycy oraz programiści baz danych (best-jobs-2019, best-jobs-2018, best-jobs-2017).

„Niedobór talentów” to coroczne badanie ManpowerGroup, publikowane na świecie i w Polsce. Celem ankiety jest określenie czy, a jeśli tak to dlaczego, pracodawcy mają trudności z pozyskaniem pracowników i jakie są najtrudniejsze do obsadzenia stanowiska? Według raportu „Niedobór talentów” 2016 na trzecim miejscu zawodem najbardziej dotkniętym problemem niedoboru talentów są Inżynierowie.

Zasadność otwarcia takiego kierunku studiów potwierdzili lubuscy pracodawcy. Oto opinia jednego z nich : Cezarego Miadziołko – Prezesa Streamsoft, firmy będącej krajowym liderem branży IT.

Jednym z podstawowych wymagań stawianych obecnie przez pracodawców absolwentom szkół wyższych jest nie tylko znajomość technologii informacyjnych, systemów informatycznych, systemów baz danych, ale także umiejętność przetwarzania i analizy tych ostatnich. Moim zdaniem, ukończenie kierunku Inżynieria danych pozwoli spełnić te wymagania, ponieważ program kształcenia kładzie nacisk na umiejętność wyboru odpowiednich metod obliczeniowych i narzędzi informatycznych do rozwiązywania praktycznych problemów w różnych obszarach współczesnego życia. Firma Streamsoft od wielu lat zatrudnia absolwentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. W większości przypadków, pozyskanie studentów kierunków: Matematyka oraz Informatyka i Ekonometria okazywało się trafioną inwestycją naszej firmy. Już wkrótce rynek pracy zasilą pierwsi absolwenci Inżynierii danych i mam nadzieję, że będą oni stanowili ważną część zespołu Streamsoft.

Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego zapewnia studentom nie tylko właściwy proces dydaktyczny, ale także nowoczesne zaplecze dydaktyczne. W organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursie na dofinansowanie w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji, nasz Wydział otrzymał dofinansowanie w kwocie 1 000 000 zł dla kierunku Inżynieria danych.

O naszym Wydziale najlepiej mogą świadczyć nasi Studenci. Przeczytaj, jakie wymierne korzyści przyniosły studia na kierunku Inżynieria danych Tomaszowi Krzosowi i Konradowi Sarkisowi.

Studia na kierunku Inżynieria Danych uczą praktycznego podejścia do rozwiązania problemów wykorzystując elementy matematyki i informatyki. Jako studenci tego kierunku mieliśmy okazję wzięcia udziału w Tygodniu Modelowania Matematycznego w Kaiserslautern, gdzie mogliśmy zmierzyć się z problemami z różnych dziedzin przemysłu. Studia otworzyły nam drogę do odbywania stażu w lokalnej firmie, gdzie możemy rozwijać swoje umiejętności i lepiej przygotować się do wyjścia na rynek pracy.

Tomasz Krzos i Konrad Sarkis.

Inżynieria danych w rekrutacji na UZ

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18