uz-logo-pion-2.png

Zasady przeprowadzania egzaminu komisyjnego

wyciąg z: Szczegółowe uregulowania wymagane Regulaminem Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim określone przez Dziekana Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii (Załącznik nr 2 do protokołu z posiedzenia Wydziałowej Rady ds. Kształcenia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w dniu 27.09.2022 r.)

Studentów obowiązuje Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim, zwany dalej Regulaminem Studiów, stanowiący załącznik do Uchwały Senatu UZ nr 478 z dnia 27.04.22 r.

Dziekan określa szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu komisyjnego, w tym formę egzaminu, na podstawie § 32 ust. 4 Regulaminu Studiów.

Szczegółowe zasady przeprowadzania oraz forma egzaminu komisyjnego

  1. Student, który zgłasza uzasadnione zastrzeżenia do oceny uzyskanej z egzaminu bądź do przebiegu egzaminu, ma prawo w ciągu trzech dni roboczych od dnia wprowadzenia oceny do indeksu elektronicznego złożyć do dziekana na odpowiednim formularzu pisemny wniosek o przeprowadzenie egzaminu komisyjnego.
  2. Na wniosek studenta dziekan może zarządzić w uzasadnionych przypadkach egzamin komisyjny, który powinien się odbyć nie później niż w terminie siedmiu dni roboczych od daty złożenia wniosku.
  3. Dziekan może również zarządzić egzamin komisyjny z własnej inicjatywy, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od daty kwestionowanego egzaminu.
  4. Dziekan powołuje komisję egzaminacyjną dla przeprowadzenia egzaminu komisyjnego, w skład której wchodzą:
    • nauczyciel akademicki co najmniej ze stopniem naukowym doktora jako przewodniczący komisji,
    • dwóch specjalistów z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub przedmiotu pokrewnego, z wyłączeniem egzaminatora, który przeprowadzał poprzedni egzamin.
  5. W egzaminie komisyjnym może wziąć udział obserwator wskazany przez studenta.
  6. Egzamin komisyjny przeprowadzany jest w formie pisemnej lub ustnej. O formie egzaminu każdorazowo decyduje dziekan.
  7. Czas egzaminu komisyjnego nie powinien przekroczyć 90 minut.
  8. Termin egzaminu komisyjnego wyznacza dziekan.
  9. Student na egzaminie komisyjnym udziela odpowiedzi na pytania wylosowane spośród trzech zestawów pytań przygotowanych na egzamin.
  10. Zestawy, o których mowa w pkt 7, powinny zawierać pytania z zakresu programu przedmiotu, którego dotyczy egzamin oraz winny być przygotowane wspólnie przez dwóch specjalistów wchodzących w skład komisji egzaminacyjnej określonej w pkt 4.
  11. Ustalenie oceny z egzaminu komisyjnego odbywa się na niejawnym posiedzeniu
  12. Członkowie komisji wystawiają ocenę z egzaminu komisyjnego z zastosowaniem skali określonej w § 22 ust. 1 Regulaminu Studiów. Ocena z egzaminu komisyjnego unieważnia kwestionowaną ocenę.
  13. O uzyskanej ocenie z egzaminu komisyjnego student jest informowany przez przewodniczącego bezpośrednio po obradach komisji.
  14. Po zakończeniu egzaminu komisja sporządza protokół, który przekazuje do Biura Obsługi Studenta nr 2.
  15. Dziekan może zarządzić przeprowadzenie zaliczenia komisyjnego. Do zaliczenia komisyjnego mają zastosowanie postanowienia dotyczące egzaminu komisyjnego.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18