uz-logo-pion-2.png

Zasady dotyczące praktyk zawodowych

Załącznik nr 1 do Uchwały nr 12 Wydziałowej Rady ds. Kształcenia
na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii z dnia 27.09.2023 r.

Studentów obowiązuje Regulamin Studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim, zwany dalej Regulaminem Studiów, stanowiący załącznik do Uchwały Senatu UZ nr 478 z dnia 27.04.2022 r. oraz Regulamin zawodowych praktyk studenckich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 92 Rektora UZ z dnia 5 lipca 2023 r.

Wydziałowa Rada ds. Kształcenia określa szczegółowe zasady organizowania, odbywania, nadzorowania i zaliczania obowiązkowych praktyk zawodowych na danym kierunku studiów  w porozumieniu z Działem Dokumentacji i Praktyk Studenckich, z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie wewnętrznych aktów prawnych Uniwersytetu, na podstawie § 16 ust. 2 Regulaminu Studiów oraz § 1 ust. 7 Regulaminu zawodowych praktyk studenckich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 Zasady organizowania, odbywania, nadzorowania i zaliczania obowiązkowych praktyk zawodowych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii od roku akademickiego 2023/2024

 Praktyki zawodowe na studiach pierwszego stopnia na kierunkach
informatyka i ekonometria, inżynieria danych oraz matematyka
(z wyłączeniem specjalności nauczycielskiej)

  1. Programy studiów pierwszego stopnia na kierunkach informatyka i ekonometria, inżynieria danych oraz matematyka przewidują obowiązkowe praktyki zawodowe, których głównym celem jest wykorzystanie teoretycznej wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych i skonfrontowanie jej z rzeczywistymi wymaganiami stawianymi przez pracodawców.
  2. Studenci zobowiązani są do zrealizowania praktyki zawodowej:
    • w wymiarze 75 godzin (co najmniej 3 tygodnie) przed zakończeniem piątego semestru studiów na kierunkach informatyka i ekonometria oraz matematyka,
    • w wymiarze 90 godzin (co najmniej 4 tygodnie) przed zakończeniem siódmego semestru studiów na kierunku inżynieria danych.
  3. Praktyka powinna odbywać się w czasie przerwy wakacyjnej, tzn. w miesiącach lipcu, sierpniu lub wrześniu.
  4. Harmonogram praktyk zawodowych ustala dziekan i podaje do wiadomości studentów nie później niż na początku semestru.
  5. Dziekan, w porozumieniu z dyrektorem Instytutu Matematyki, wyznacza koordynatora praktyk dla danego kierunku studiów. Obowiązki koordynatora praktyk określają odrębne przepisy.
  6. Student, w uzgodnieniu z koordynatorem praktyk, ma prawo wyboru instytucji, w której będzie realizował praktykę oraz terminu jej odbywania.
  7. Student zobowiązany jest do dostarczenia koordynatorowi praktyk w terminie określonym w harmonogramie wypełnionej przez instytucję Informacji o praktyce zawodowej oraz danych niezbędnych do zawarcia porozumienia między Uniwersytetem Zielonogórskim a tą instytucją.
  8. Koordynator praktyk weryfikuje program praktyki planowany przez instytucję zawarty w Informacji o praktyce zawodowej pod kątem zgodności wykonywanej przez studenta pracy z  kierunkiem studiów oraz efektami uczenia się zawartymi w sylabusie praktyki zawodowej.
  9. Student odbywa praktykę na podstawie Porozumienia w sprawie  organizacji zawodowych praktyk studenckich zawartego z instytucją wraz z załącznikami: skierowaniem na praktykę zawodową, ramowym programem praktyki zawodowej, klauzulą RODO Uniwersytetu.
  10. W przypadku, kiedy instytucja wymaga od studenta odbywającego praktykę, ubezpieczenia NNW oraz/lub OC, student ma obowiązek ubezpieczyć się we własnym zakresie. Wtedy student zobowiązany jest do podpisania stosownego oświadczenia przygotowanego przez koordynatora praktyk. W sytuacji, w której instytucja nie wymaga od studenta odbywającego praktykę, ubezpieczenia NNW oraz/lub OC student może ubezpieczyć się dobrowolnie.
  11. Student może starać się o zaliczenie praktyki zawodowej na podstawie zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej, stażu, wolontariatu, szkolenia, udziału w obozie naukowym, pracach badawczych lub wdrożeniowych itp.. Szczegóły określa Regulamin zawodowych praktyk studenckich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.
  12. Za zgodą dziekana student niepełnosprawny może zaliczyć praktykę zawodową w formie alternatywnej dostosowanej do jego możliwości.
  13. Koordynator praktyk nadzoruje i kontroluje przebieg praktyki poprzez kontakt z opiekunem praktyk wyznaczonym przez instytucję oraz studentem realizującym praktykę. Kontrola ta może mieć w szczególności formę wizytacji w instytucji, hospitacji pracy studenta, itp. Wyniki kontroli powinny być udokumentowane sporządzeniem odpowiednich protokołów z przeprowadzonej kontroli w terminie 7 dni od jej przeprowadzenia.
  14. Zaliczenia praktyk zawodowych dokonuje koordynator praktyk.
  15. Warunkiem zaliczenia praktyki jest złożenie, zgodnie z harmonogramem, u koordynatora praktyk wypełnionego elektronicznie i potwierdzonego przez zakład pracy Dziennika praktyk oraz  pozytywnej Opinii z przebiegu praktyki wystawionej przez instytucję.
  16. W Dzienniku praktyk student dokonuje szczegółowego sprawozdania z odbytej praktyki dokumentującego wszystkie ważniejsze czynności i wykonywane prace. Koordynator praktyk może zweryfikować sprawozdanie pod kątem zgodności planowanego programu praktyki z wykonaną przez studenta pracą.
  17. Student, który z przyczyn uzasadnionych nie zrealizował praktyki w czasie przerwy wakacyjnej, może otrzymać zezwolenie dziekana na jej odbycie w innym terminie, niekolidującym z rozkładem zajęć dydaktycznych.
  18. Koordynator praktyk zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji praktyk zawodowych (porozumienie z instytucją, kopia opinii, kopia dziennika praktyk) przez okres dwóch lat po zakończonym cyklu kształcenia.

Praktyki zawodowe na studiach pierwszego i drugiego stopnia
dla specjalności nauczycielskiej na kierunku matematyka 

  1. Programy studiów pierwszego i drugiego stopnia dla specjalności nauczycielskiej na kierunku matematyka przewidują obowiązkowe praktyki zawodowe, których głównym celem jest zdobywanie doświadczenia związanego z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z rzeczywistością pedagogiczną.
  2. Studenci specjalności nauczycielskiej na studiach pierwszego oraz drugiego stopnia zobowiązani są do zrealizowania praktyk zawodowych:
    • grupowej praktyki śródrocznej 1 oraz 3 w wymiarze 30 godzin każda,
    • grupowej śródrocznej praktyki wychowawczej 1 oraz 2 w wymiarze 30 godzin każda,
    • indywidualnej praktyki nauczycielskiej 1 oraz 3 w wymiarze 60 godzin każda.
  3. Praktyki śródroczne odbywają się podczas odpowiedniego semestru studiów zgodnie z rozkładem zajęć dydaktycznych. Praktyki nauczycielskie odbywają się we wrześniu.
  4. Harmonogram praktyk nauczycielskich ustala dziekan i podaje do wiadomości studentów nie później niż na początku semestru.
  5. Dziekan, w porozumieniu z dyrektorem instytutu merytorycznie właściwego dla danego kierunku, wyznacza koordynatora praktyk. Obowiązki koordynatora praktyk określają odrębne przepisy.
  6. Student, w uzgodnieniu z koordynatorem praktyk, ma prawo wyboru szkoły, w której będzie realizował praktykę nauczycielską.
  7. Student zobowiązany jest do dostarczenia koordynatorowi praktyk w terminie określonym w harmonogramie wypełnionej przez szkołę Informacji o praktyce oraz danych niezbędnych  do zawarcia porozumienia między Uniwersytetem Zielonogórskim a szkołą, a także dane kontaktowe nauczyciela-opiekuna.
  8. W przypadku praktyk śródrocznych koordynator prowadzący zajęcia zobowiązany jest do zorganizowania miejsca odbywania praktyki oraz ustalenia z dyrektorem szkoły sposobu jej realizacji, w tym wyznaczenia nauczyciela-opiekuna.
  9. Student odbywa praktykę na podstawie Porozumienia w sprawie  organizacji zawodowych praktyk studenckich zawartego z instytucją wraz z załącznikami: skierowaniem na praktykę zawodową, ramowym programem praktyki zawodowej, klauzulą RODO Uniwersytetu.
  10. W przypadku, kiedy szkoła wymaga od studenta odbywającego praktykę, ubezpieczenia NNW oraz/lub OC, student ma obowiązek ubezpieczyć się we własnym zakresie. Wtedy student obowiązany jest do podpisania stosownego oświadczenia przygotowanego przez koordynatora praktyk. W sytuacji, w której szkoła nie wymaga od studenta odbywającego praktykę, ubezpieczenia NNW oraz/lub OC student może ubezpieczyć się dobrowolnie.
  11. Student może starać się o zaliczenie praktyki zawodowej na podstawie zatrudnienia, stażu, wolontariatu, szkolenia, udziału w obozie naukowym lub pracach badawczych itp. Szczegóły określa Regulamin zawodowych praktyk studenckich realizowanych przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.
  12. Koordynator praktyk zobowiązany jest do przygotowywania danych oraz sporządzania umów zlecenia na wykonanie czynności opiekuna studenckiej praktyki zawodowej dla nauczycieli-opiekunów ze szkoły.
  13. Koordynator praktyk nadzoruje i kontroluje przebieg praktyk nauczycielskich poprzez kontakt z nauczycielem-opiekunem wyznaczonym przez szkolę oraz studentem realizującym praktykę. Kontrola ta może mieć w szczególności formę wizytacji w szkole, hospitacji pracy studenta, itp. Wyniki kontroli powinny być udokumentowane sporządzeniem odpowiednich protokołów z przeprowadzonej kontroli w terminie 7 dni od jej przeprowadzenia. W przypadku praktyk śródrocznych koordynator powinien brać udział w procesie kształcenia na ogólnych zasadach prowadzenia zajęć dydaktycznych.
  14. Zaliczenia praktyk dokonuje koordynator praktyk, który określa warunki zaliczenia w sylabusie prowadzonego przedmiotu.
  15. Warunkiem zaliczenia praktyki nauczycielskiej jest złożenie, zgodnie z harmonogramem, u koordynatora praktyk:
    • wypełnionego elektronicznie i potwierdzonego przez szkołę Dziennika praktyk,
    • pozytywnej Opinii z przebiegu praktyki wystawionej przez nauczyciela-opiekuna,
    • teczki praktyk zawierającej hospitacje i konspekty,
    • opinii studenta o szkole, w której realizował praktykę.
  16. W Dzienniku praktyk student dokonuje szczegółowego sprawozdania z odbytej praktyki dokumentującego wszystkie czynności związane z praktyką (m.in. zapoznanie z pracą szkoły, hospitowane i prowadzone lekcje). Koordynator praktyk może zweryfikować sprawozdanie pod kątem zgodności planowanego programu praktyki z wykonaną przez studenta pracą.
  17. Student, który z przyczyn uzasadnionych nie zrealizował praktyki nauczycielskiej we wrześniu, może otrzymać zezwolenie dziekana na powtórzenie przedmiotu w kolejnym semestrze oraz odbycie praktyki w terminie niekolidującym z zajęciami dydaktycznymi.
  18. Koordynator praktyk zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji praktyk  (porozumienie ze szkołą, kopia opinii, kopia dziennika praktyk) przez okres dwóch lat po zakończonym cyklu kształcenia.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18