Hello, my name is Nguyen Thi Mo, one of the first international graduates on Faculty of Mathematics, Computer Science and Econometrics of University of Zielona Góra.
I was really impressed by the enthusiasm of the professors of Zielona Gora University. They helped me quickly get used to the effective research methodology. During my studies at the school, I found a way to suit myself. Currently, I am working in a trading company.Some of my friends are interested in studying abroad, I recommend Zielona Gora University for them. I hope that Zielona Gora University is growing more and more.
Witam, mam na imię Arek. Moja przygoda z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczęła się w 2009 roku. Dziś z dumą mogę nazwać siebie absolwentem kierunku Informatyka i ekonometria na tymże właśnie wydziale.
Wybór kierunku studiów nie był przypadkowy i opierał się na przekonaniu, że po jego ukończeniu będę mógł bez problemu znaleźć pracę, która będzie spełniać moje oczekiwania. Jest tak dlatego, że z mojego punktu widzenia łączy on w sobie to, co jest bardzo pożądane na rynku pracy. W dzisiejszym świecie połączenie wiedzy z zakresu informatyki oraz wykorzystania narzędzi matematycznych i statystycznych w ekonomii daje dużą przewagę nad innymi przy staraniu się o pracę. Często pracodawcy wymagają od pracowników na stanowiskach informatyków, by potrafili oni wykorzystać swoje umiejętności w aspektach związanych z ekonomią oraz od analityków, by byli biegli w obsłudze bądź wręcz posiadali umiejętność opracowania własnego oprogramowania, które pomoże im w ich pracy. Wszystko to sprawiło, że nie miałem żadnych wątpliwości co do tego jaki kierunek chcę studiować.
Wydział podejmuje współpracę z uczelniami na całym świecie. Dzięki temu dla zdolniejszych studentów istnieje realna szansa na wyjazd choćby do Portugalii, by tam odbyć część swoich studiów. Nie muszę nikogo przekonywać, że zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie mile widziane przez pracodawców u nas w kraju. Także wiele firm poszukuje ambitnych i chętnych do współpracy studentów, którzy zdobytą wiedzę na uczelni mają szansę wykorzystać w prawdziwej pracy.
Jeśli chodzi o atmosferę panującą na uczelni, to jest ona z pewnością przyjazna studentowi i pozwalająca na rozwijanie jego zainteresowań, także tych niezwiązanych ściśle z jego kierunkiem studiów. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wszyscy wykładowcy, z którymi miałem przyjemność mieć zajęcia, starają się jak tylko mogą, by zachęcić studentów do ponadprogramowego rozwijania swojej wiedzy, a ich podejście do nich jest bardzo życzliwe. Niech świadczy o tym choćby fakt, że przystępując do studiowania nie spodziewałem się tego, że będę kiedyś kontynuował naukę na stopniu doktoranckim. Dziś tak właśnie jest i w dużej mierze wynika to z zainteresowania mnie zagadnieniami z zakresu statystyki przez prowadzących zajęcia. Nie można nie wspomnieć o przemiłych paniach z dziekanatu, które nie tylko służą profesjonalną pomocą związaną z większością spraw związanych ze studiowaniem, ale także dobrym słowem i uśmiechem, co powoduje, że chcąc załatwić jakąś sprawę w dziekanacie, idzie się tam z chęcią. Jestem przekonany, że takich pracowników dziekanatu mogłaby nam pozazdrościć każda uczelnia na świecie.
Teraz gdy wspominam kolejne lata nauki, które upłynęły podczas moich studiów wiem, że dokonałem właściwego wyboru decydując się na tę uczelnię. Myślę, że Ty również odnajdziesz tutaj pasję związaną z nauką przedmiotów ścisłych. Spróbuj, naprawdę warto.
Pozdrawiam,
Arkadiusz Kozioł
Jestem absolwentka kierunku Informatyka i Ekonometria, specjalność Systemy Informacyjne. Studia wspominam bardzo dobrze. Kierunek nie należy do najłatwiejszych, studia wymagały dużo pracy i zaangażowania, ale zawsze można było liczyć na wsparcie prowadzących zajęcia. To właśnie podczas studiów zainteresowałam się kryptografią i tej tematyki dotyczyła moja praca magisterska.
Obecnie jestem pracownikiem naukowym w niemieckim Instytucie naukowo-badawczym IHP, we Frankfurcie nad Odra. W dalszym ciągu zajmuję się kryptografią, tej tematyki dotyczy moja praca doktorska, którą właśnie kończę. Praca jest realizowana w ramach projektu europejskiego SMARTIE. W tym projekcie jestem również odpowiedzialna za sprawy związane z zarządzaniem. Mogę śmiało powiedzieć, że wiedza zdobyta podczas studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w stu procentach jest wykorzystywana w mojej pracy zawodowej – matematyka i informatyka w pracy technicznej, a przedmioty z zakresu ekonomii i zarządzania w administrowaniu projektami oraz w pisaniu projektów.
Pozdrawiam
Anna Sojka-Piotrowska
Cześć,
mam na imię Michał i jestem studentem ostatniego roku na kierunku Informatyka i Ekonometria, specjalność Systemy Informacyjne. Ukończyłem już studia pierwszego stopnia na tym kierunku, a teraz kontynuuję naukę na studiach drugiego stopnia.
Wybierając ten kierunek nie do końca zdawałem sobie sprawę o co tak naprawdę w nim chodzi, ale po prawie 5 latach studiów mogę śmiało powiedzieć, że to był dobry wybór. Wiedza, którą tu nabyłem pozwala na pracę w bardzo wielu zawodach: programisty, statystyka, analityka finansowego i wielu, wielu innych. Potwierdza to fakt, że zarówno ja, jak i większość moich kolegów z roku znalazło pracę już w trakcie studiów.
Muszę przyznać, że przedmioty ekonometryczne nie były moją mocną stroną, mimo to dzięki świetnym wykładowcom nie tylko je zaliczyłem, ale nawet polubiłem.
Nie mógłbym nie wspomnieć o przemiłych Paniach z dziekanatu, których nie znajdziecie na żadnym innym wydziale, ale co tu dużo mówić, przekonacie sie sami.
Pozdrawiam!
Michał Stawski